Płyta HDF – najlepsza dla majsterkowicza

Płyta HDF to jeden z najpopularniejszych wyborów materiałów do majsterkowania, zarówno przez fachowców, jak i laików – amatorów. Wiele z pięknych i modnych w aranżacjach wnętrz szafek i przegród ściennych wykonanych zostało właśnie z płyty HDF. Płyty HDF stały się bowiem tak popularne, że są często wykorzystywane zamiennie z litym drewnem w produkcji mebli i akcesoriów.

Współcześnie zatem większość szafek i mebli jest zbudowana właśnie z takich materiałów jak płyta HDF lub MDF. Dlaczego? Ponieważ naturalne, lite drewno jest drogie, a to z powodu tego, że drzewa są wycinane w zastraszającym tempie. A nowe nie nadążają rosnąć. Nie każdy zatem może sobie pozwolić na tak duży wydatek, aby cieszyć się naturalnym drewnem w aranżacji we własnym domu czy mieszkaniu.

Nabycie mebli z naturalnego, litego drewna jest problematyczne, zwłaszcza w przypadku osób, które niedawno rozpoczęły karierę zawodową i dopiero co kupiły swój pierwszy dom lub mieszkanie, spłacają kredyt i nie posiadają żadnych oszczędności. W porównaniu z litym drewnem, cena płyty HDF jest tańsza o co najmniej 50-60%. Dlatego tak wiele osób decyduje się na meble wykonane właśnie z niej.

Może się wydawać, że inwestycja w szafę lub drzwi wykonane z litego drewna może być lepsza w dłuższej perspektywie. Ale to mit, bowiem płyta HDF (podobnie jak płyta MDF) jest trwała i prezentuje się jak prawdziwe drewno. O dziwo, płyta HDF może być nawet lepsza niż lite drewno pod względem trwałości. Naturalne drewno z czasem bowiem wypacza się i pojawiają się na nim nieestetyczne pęknięcia. A gdy wsiąknie w nie woda, z czasem w meblach powstaną nieodwracalne szkody.

Tymczasem płyta HDF jest w stanie zachować swój piękny, pierwotny kształt nawet przez dziesiątki lat, jeśli odpowiednio się o nią zadba. Nie wymaga ona jednak wyjątkowych i energochłonnych pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo tak wielu zalet, płyta HDF jest wciąż podatna na uszkodzenia czynione przez wodę.

To dlatego, że płyta HDF jest produktem powstałym na bazie drewna. Stąd powstanie nowej, jeszcze lepszej wersji HDF znanej płytą HMR-HDF. Płyta HMR-HDF jest równie trwała jak HDF, aczkolwiek zawiera dodatkowo klej, który jest hydrofobowy. Dzięki temu nowa wersja płyty HDF jest jeszcze bardziej wytrzymała niż lite drewno.