Jaka odzież jest niezbędna w górach?

Wędrówki po górach i trudnych szlakach bez licznych schronisk to prawdziwa przyjemność dla prawdziwych maniaków gór. Ich miłość do zdobywania szczytów sprawia, że niestraszna im zła pogoda, zimno i brak dostępu do sanitariatów przez kilka dni. Miłośnicy gór śpią często pod namiotem i samodzielnie przygotowują posiłki na turystycznych palnikach. Wycieczki piesze są jednak bardziej komfortowe niż kilkanaście lat temu dzięki dostępowi do wytrzymałej odzieży funkcyjnej. Jakie ubrania trekkingowe są niezbędne w górach? Sprawdź, na jaką odzież zwrócić szczególną uwagę.

1. Buty trekkingowe to podstawa

2. Sprzęt turystyczny i odzież termoaktywna Salewa

Długie wędrówki po górach wymagają odpowiedniego przygotowania. Plecaki skórzane mieszczą sprzęt wspinaczkowy, akcesoria do gotowania pod chmurką, środki higieny oraz sprzęt taki jak latarki i powerbanki. Dodatkowo plecaki Salewa mieszczą bez trudu lekkie namioty, które zapewniają bezpieczne schronienie w czasie snu. To jednak za mało, by spędzić kilka dni na wędrówce po górach. Każdy wędrowiec powinien mieć wygodną i ciepłą odzież dostosowaną do pogody. Jakie ubrania są najlepszym wyborem?

Buty trekkingowe to podstawa

Obuwie w góry powinno być dopasowane do pory roku. Na zimę powinno się zakładać obuwie, które skutecznie chroni przed zimnem. Latem niezbędne jest z kolei dobre odprowadzanie wilgoci, gdyż buty w góry bez względu na pogodę są w pełni zakryte. Stopy w nieprzewiewnym obuwiu w upalny dzień ulegają skaleczeniom i pojawiają się na nich odciski. Za cienkie buty na zimę z kolei wiążą się z ryzykiem pojawienia się odmrożeń.

Wybierając buty trekingowe na stronach takich jak 8a.pl, warto przyjrzeć się amortyzacji pięty, palców i stawu skokowego. Odpowiednia podeszwa niweluje wstrząsy podczas chodzenia po nierównym podłożu i zmniejsza ryzyko bólu kończyn dolnych po zakończeniu wędrówki. But powinien skutecznie podtrzymywać kostkę. Wysoka cholewka zapobiega skręceniu stawu skokowego, czyli jednemu z najczęstszych urazów na szlakach.

Sprzęt turystyczny i odzież termoaktywna Salewa

Plecaki, które oferuje marka Salewa, bez trudu mieszczą wszystko, co potrzebne w czasie długiej wędrówki po górach. Można przechowywać w nich prowiant, sprzęt turystyczny, a także ubrania. Salewa oferuje lekkie czapki przeciwsłoneczne i termiczne czapki na chłodniejsze dni. W ofercie znajdują się też niezbędne kurtki przeciwdeszczowe, które pomagają chronić się przed zmienną pogodą w górach. Ważnym elementem wyposażenia piechurów w górach jest bielizna termoaktywna. W górach temperatura powietrza spada w okolice zera nawet w czasie lata. Niskie temperatury są zagrożeniem dla osób nocujących w namiotach. Spodnie i koszulki termoaktywne oraz ciepłe skarpety pomagają utrzymać ciepłotę ciała. Podobnie działają lekkie i ciepłe śpiwory.

Ponadto w plecaku na górską wędrówkę powinny znaleźć się przewiewne koszulki. Dzięki nim ciało mniej się poci i szybciej wysycha, gdyż specjalny materiał odprowadza wilgoć w kilka sekund. Materiał tego typu dodatkowo błyskawicznie schnie po praniu. Koszulkę można przepłukać nawet w samej wodzie w górskim strumyku, by odzyskała świeżość. Do chodzenia po górach najwygodniejsze są spodnie z cienkich tkanin, które nie krępują ruchów. Spodnie w góry umożliwiają wtedy pokonywanie trudnych odcinków tras po kamieniach lub z użyciem czekanów. Dodatkowo na uwagę zasługują modele z odpinanymi nogawkami. Takie spodnie w chłodne dni chronią przed zmarznięciem, a po odpięciu nogawek zapewniają przyjemne uczucie chłodu w czasie upałów.

 

Kategoria: hobby