Budapeszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

„Polak Węgier dwa bratanki…” początek tego powiedzenia jest dość istotny jeżeli chodzi o relacje Polaków i Węgrów. Węgry jako kraj ma wiele do zaoferowania, bogatą długą historie tą pozytywną jak i smutną. Ich stolica Budapeszt powstałą z trzech mniejszych miast połączonych w jedno: Buda i Óbuda oraz Peszt, a swoje terytorium sukcesywnie powiększa, mając obecnie 23 dzielnice. Budapeszt leży nad piękną rzeką Dunaj.

Co warto wiedzieć jadąc do Budapesztu

Ceny w Budapeszcie są porównywalne do tych w Polsce. Walutą jest forint, który można wymienić w hotelach, bankach, stacjach kolejowych oraz w niektórych restauracjach. Do Budapesztu można wybrać się samochodem, autokarem lub samolotem, z wielkim prawdopodobieństwem przelot samolotem wyjdzie turystów najtaniej. Miasto ze względu na stawanie się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym to coraz mocniej rozwija się tam baza noclegowa. Zakwaterowanie najlepiej szukać i rezerwować przez strony do tego przeznaczone. Jadąc do Budapesztu warto spróbować tradycyjnych potraw węgierskich, dlatego też wielu turystów odwiedza restauracje blisko historycznej części miasta- w tych miejscach często bywa najdrożej, ze względu na nastawienie przedsiębiorców na zyski z turystyki. Jeżeli planujecie korzystać z komunikacji miejskiej warto pamiętać, że ich system jest podpięty do Google Maps.

Atrakcje turystyczne w Budapeszcie

Budapeszt jest przez wielu nazywany Paryżem Wschodu, historyczna część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 1. Parlament- jeden z symboli stolicy Węgier, imponujący budynek, który został odrestaurowany, znajduje się w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych budynków parlamentów narodowych na świecie. Budynek Parlamentu jest otoczony innymi pięknymi budynkami, co sprawia, że to miejsce jest ciekawie turystycznie.
 2. Zamek Królewski, nazywany również Zamkiem Buda znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, które w całości jest wpisane na listę UNESCO. Zamek bardzo poważnie został zniszczony podczas wojny i nie zachowały się żadne sale używane przez rodzinę królewską, dodatkowo podczas odbudowy został on zmieniony. W zamku mieszą się obecnie dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu, gdzie można zobaczyć przepiękną kaplicę zamkową, oraz Węgierska Galeria Narodowa. Na szczycie Galerii znajduje się kopuła, na którą można wejść, jest to najwyższy punkt na Wzgórzu Zamkowym, z którego mamy możliwość podziwiać przepiękną panoramę.
 3. Labirynt Zamku Królewskiego- mniej znana atrakcja, jednakże warto pospacerować podziemnymi jaskiniami i poznać mroczną historię miasta.
 4. Kościół Macieja, to w nim odbywały się królewskie koronacje, kościół powstał w XIII wieku, część elementów z tamtego okresu udało się zachować (portal i wieża). Dzisiejszy kształt kościoła to efekt przebudowy w XIX wieku.
 5. Baszta Rybacka wybudowana w latach 1895-1902 w stylu romańskim, wchodząc na sam szczyt można oglądać naprawdę piękne widoki.
 6. Aleja Andrassyego jedna z najpiękniejszych ulic Europy wpisana na listę UNESCO.
 7. Plac Bohaterów jeden z największych placów w Budapeszcie, nazywany inaczej również placem Tysiąclecia lub Milenijnym, po obu stronach znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych. Na placu znajduje się pomnik poświęcony poległym podczas I Wojny Światowej.
 8. Bazylika św. Stefana- największa budowla sakralna Budapesztu, którą można podziwiać wewnątrz, płatne jest wejście do skarbca oraz wejście na kopułę, z której roztaczają się widok na miasto. W katedrze można również zobaczyć relikwię prawicę św. Stefana.
 9. Muzeum Terroru- w muzeum można zobaczyć wystawy poświęcone historii okupacji rosyjskiej po II Wojnie Światowej, pełne zadumy nowoczesne miejsce. Przy samym wejściu do muzeum stoi czołg.
 10. Opera Narodowa- zwiedzanie trwa około 40 minut, podczas którego mamy możliwość poznać historię budowli, zobaczymy loże królewską, szczególną atrakcją jest możliwość wejścia na balkon z którego widać fasadę oraz znajdujący się naprzeciwko oryginalny budynek neorenesansowy.
 11. Termy i łaźnie- Budapeszt słynie z tego, że jest miejscem uzdrowiskowym z wieloma łaźniami i termami. Mieszkańcy bardzo często korzystają z łaźni, turyści zaś upodobali sobie łaźnie na wzgórzu Gellerta, przede wszystkim z powodu ich historii oraz zabudowy.

Budapeszt podzielony jest przez drugą największą rzekę Europy- Dunaj. Zabudowa nad rzeką została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest to idealnie miejsce aby pospacerować. Spacerując wzdłuż rzeki możemy między innymi natknąć się na buty pozostawione tuż przy brzegu rzeki, czyli na Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu.

Któż z nas nie czytał pięknej powieści „Chłopcy z Placu Broni”, któż z nas nie jadł placka po węgiersku. Ale czy to wystarczy aby poznać kulturę Węgier? Otóż nie, najlepszym sposobem będzie odwiedzenie tego pięknego kraju i jego stolicy, która zachwyca urokiem, wieloma pięknymi zabytkami i miejscami które warto odwiedzić i poznać, żeby mogło pozostać w naszej pamięci do końca życia.