Bratysława – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Stolica i największe miasto Słowacji, czyli Bratysława jest jedyną na świecie stolicą, która graniczy z dwoma państwami Węgrami na południu, a na zachodzie z Austrią. Z Bratysławy do Wiednia jest około 60 km. Miasto o silnie historycznym klimacie, które często jest pomijane, mniej znane niż Budapeszt, Wiedeń czy Praga.

Informacje praktyczne o Bratysławie

Zabytki głównie są zlokalizowane na niewielkim obszarze, dlatego na zwiedzanie nie potrzeba więcej niż maksymalnie 3 dni, co w zupełności pozwoli zapoznać się ze Starym Miastem, Muzeami oraz okolicznymi atrakcjami. Zakwaterowania najlepiej wyszukiwać przez popularne strony internetowe, trzeba brać pod uwagę, że Bratysława nie jest miastem bardzo uczęszczanym przez turystów. Bary, restauracje i knajpy zajdziemy na Starym Mieście ale może być tam odrobinę drożej. Na Słowacji od 2009 roku obowiązuje waluta Euro.

Atrakcje w Bratysławie

  1. Stare Miasto- ze względu na bliskość atrakcji warto pospacerować po Starym Mieście i rozglądać się za bratysławskimi osobistościami, np. Čumil, czyli najsłynniejszego kanalarza, który przerwał swoją pracę aby odpocząć, z włazu kanalizacyjnego wystaje tylko górna część tułowia. Po Bratysławie krąży legenda, że jeżeli pogłaszcze się kanalarza po głowie to przyniesie on szczęście. Kolejną rzeźbą jest piękny Ignaś, który słyną ze swoich fraków i cylindrów, pomnik stoi przy jego ulubionej kawiarni.
  2. Hlavné námestie to główny plac w Bratysławie, na uwagę zasługują tu liczne kamienice w starym stylu, na szczególną uwagę zasługuje najstarszy ratusz ratusz w całym państwie i jeden z najstarszych budynków w mieście. Będąc miłośnikami architektury zauważycie, ze budynki wchodzące w skład ratusza to miszmasz architektoniczny: gotyk, renesans,barok. Obecnie w ratuszu funkcjonuje Muzeum Miasta Bratysława i jest to najdłużej działające muzeum w kraju.
  3. Pałac Prymasowski- neoklasycystyczny pałac o różowej fasadzie, obecnie mieści się tam Ratusz. Pałac został zbudowany w latach 1778-1781,potężna czteroskrzydłowa i trzykondygnacyjna budowla zwieńczona jest trójkątnym tympanonem ze złoconym herbem.
  4. Brama Michalska to jedyna w Bratysławie zachowana brama miejska, jedna z czterech które niegdyś istniały. Przez Bramę Michalską przechodził orszak królewski podczas uroczystości koronacyjnych, na chodniku można zaś znaleźć niewielkie symbole korony, po których tropie można podążać.
  5. Katedra św. Martina najwyższy i największy kościół w Bratysławie, ponad 300 lat temu w tej katedrze koronowano węgierskich monarchów. O ważności kościoła ma przypominać pozłacana korona św. Stefana, która waży 300 kg i została umieszczona na szczycie 85-metrowej wieży. Katedra przez wiele lat pełniła również funkcję muru obronnego.
  6. Zamek Bratysławski- budowla stoi na 85- metrowym wzgórzu, w centrum Bratysławy nad rzeką Dunaj, na tym wzgórzu już w starożytności stały warowne budowle, ponieważ wzgórze było wtedy akropolem położonej poniżej osady celtyckiej. Zamek w swojej historii był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Po wielkim pożarze w 1811 roku zamek popadł w ruinę i został odbudowany dopiero w latach 50.XX wieku. Zamek Bratysławski jest najbardziej charakterystycznym punktem w Bratysławie, a wchodząc na wieżę możecie podziwiać panoramę miasta, Austrii i Węgier. Obecnie w zamku znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego, które stanowi cześć Słowackiego Muzeum Narodowego.
  7. Most z UFO- to kolejny symbol miasta, windą można wjechać na samą górę, gdzie mieści się restauracja i punkt widokowy, z którego można podziwiać Bratysławę.
  8. Dzielnica Slavin znajduje ok. 2.5 kilometra od Starego Miasta, na jej terenie postawiony jest monumentalny pomnik i mieści się Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w czasie walk o Bratysławę. Po drodze możemy również zwiedzić zabytkowy cmentarz ewangelicki Przy Koziej Bramie.
  9. Plac im. Pawła Országha Hviezdoslava- najbardziej znany z placów w Bratysławie, znajduje się na Starym Mieście, między Słowackim Teatrem Narodowym a Nowym Mostem. U jego wylotu znajduje się Kolumna Świętej Trójcy inaczej zwana Morowym Słupem, powstała ze względu na jedną z najcięższych epidemii XVIII wieku. Na placu zobaczymy również pomnik Hansa Christiana Andersena oraz słowackiego poetę, którego imieniem został nazwany plac. Na placu warto zwrócić uwagę na płytę poświęconą Świecowej Manifestacji, pokojowemu protestu Słowaków i członków tutejszego kościoła katolickiego przeciwko socjalistycznej władzy Czechosłowacji.

Przedstawione atrakcje to tylko kropla w morzu tego co można zobaczyć w Bratysławie, miasto oferuje ciekawe miejsca i przepiękne zabytki na praktycznie każdym kroku.

Bratysława, pomimo że wcale nie jest tak daleko, to raczej rzadko jest kierunkiem wycieczkowym dla Polaków. Jest zazwyczaj miastem przejezdnym przez co mało ludzi wie jakie cuda kryją się w tym mieście. Miłośnicy architektury koniecznie muszą odwiedzić to miasto, a na pewno nie pożałują. Wielu turystów zakocha się w Bratysławie i będzie do niej wracać pamięcią.