Bruksela – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Bruksela dla mieszkańców krajów Europy głównie kojarzy się z siedzibą instytucji Unii Europejskiej oraz jako stolica Belgii, miasto to jest również siedzibą Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), ale przede wszystkim jest miastem wartym poznania ze względu na atrakcje turystyczne.

Co wiedzieć jadąc do Brukseli

Walutą w Brukseli jest Euro. Miasto ma dobrze rozwiniętą sieć hotelarską i każdy znajdzie coś dla siebie, dodatkowo dostępnych jest dużo restauracji i knajp. Pamiętać trzeba, że Bruksela jest miastem wielokulturowym i zamieszkuje ją wielu imigrantów, ale pomimo zamachów do których tam dochodziło w dalszym ciągu miasto uważane jest za bezpieczne.

Atrakcje Brukseli

  1. Dzielnica Europejska i Cinquantenaire- postmodernistyczna i budząca kontrowersje część miasta, w której znajdują się budynki służące instytucjom unijnym. Warto się tam wybrać aby zobaczyć je na własne oczy, spodoba się miłośnikom współczesnej architektury. Do najciekawszych należą Charlemagne czyli budynek Komisji Europejskiej, Justus Lipsius- siedziba Rady Unii Europejskiej, a przede wszystkim budynek Parlamentu Europejskiego. Spacer pomiędzy gigantami ze szła i metalu uprzyjemnią liczne pomniki i rzeźby. Nieopodal znajduje się park Cinquantenaire w którym działa kilka muzeów: Autoworld, Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości oraz Muzeum Historii Sztuki. W parku warto zwrócić uwagę na potrójny łuk triumfalny z kwadrygą.
  2. Miasto Komiksów- Belgowie bardzo lubią i doceniają komiksy, bardzo ważna jest dla nich ta gałąź kultury i sztuki. Odwiedzając Brukselę, będziemy mieć okazję zobaczyć w postaci muralów znane nam postaci z komiksów (Asterix i Obelix, Smerfy,Gaston, Lucky Luk).
  3. Mini Europa Park- park z miniaturami z najważniejszymi zabytkami z całej Europy, nie zabrakło tam również akcentów z polski.
  4. Wzgórze katedralne,wzgórze nazywane również Treurenberg, obecnie na nim znajduje się katedra św. Michała i św. Guduli, kedyś w tym miejscu krzyżowały się dwa ważne szalki handlowe. Około IX wieku na wzniesieniu powstała kaplica św. Michała, a w XI w., wybudowano tam romański kościół. Ostateczny swój charakter świątynia uzyskała XVI wieku, budowa trwała dwa wieki.
  5. Grand Platz- kamienice znajdujące się przy rynku posiadają na fasadzie charakterystyczny element zdobniczy, od którego nadawane są nazwy budynkom, np. Dom Lisa, Dom wilczy itp.) Obecna forma placu powstała po wojnie dziewięcioletniej, kiedy to odbudowano w ciągu czterech lat w stylu późnobarokowym. Plac został wpisany na listę UNESCO w 1998 roku. Na Placu warto zwrócić uwagę na ratusz i jego fasadę zdobioną przez liczne posągi oraz bramę. Dodatkowo w bliskim otoczeniu placu możemy zajrzeć do Belgijskiego Muzeum Piwa, Muzeum Miejskiego czy też do Muzeum Kakao i Czekolady.
  6. Mannaken Pis- figura siusiającego chłopca, obowiązkowy punkt pobytu w Brukseli, w czasie imprez i uroczystości figura jest ubierana, a wszystkie stroje można oglądać w niewielkim Muzeum GardeRobe MannakenPis, chłopiec doczekał się również siostry Jeanneke Pis.
  7. Pałac Królewski funkcjonuje jako reprezentacyjna rezydencja rodziny królewskiej. W Pałacu zobaczymy przepiękne wnętrza, dzieła sztuki i sale paradne. Pałac powstał w XVIIIw.
  8. Atominum kolejny charakterystyczny punkt Brukseli, monumentalny model kryształu żelaza, który został zbudowany na Expo’58. Model został powiększony aż 165 miliardów razy! Znajduje się na przedmieściach Brukseli. Cała budowla ma aż 102 metry wysokości i waż 2400 ton i jest wykonana ze stali i aluminium.
  9. Narodowa Bazylika Najświętszego Serca jest piątym pod względem wielkości kościołem na świecie i największym kościołem w stylu art deco też na świecie inspirowany paryską Bazyliką Najświętszego Serca. Warto odwiedzić świątynie chociażby ze względu na kopułę, gdzie zrobiony jest punkt widokowy na wysokości 52,8m skąd rozciąga się panorama na miasto.

Bruksela słynie również z czekolady, będąc w mieście warto skusić się i spróbować smakołyków, które są tam dostępne, warto też spróbować belgijskiego piwa.

Bruksela miasto znane nam głównie ze względu na Unię Europejską i fakt posiadania statusu stolicy Belgii, jednak jest to miasto o wielu walorach turystycznych. Wybierając się do Belgii warto odwiedzić Brukselę chociażby po to aby zobaczyć budynki instytucji Unii Europejskiej albo spróbować wybornej belgijskiej czekolady w każdej postaci.