Berlin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Berlin, stolica i największe miasto naszych zachodnich sąsiadów Niemiec wprawdzie nie jest tak często odwiedzane przez turystów, to zachwyca swoimi atrakcjami, takimi jak światowej klasy muzea czy pałace.

Berlin – krótka historia miasta

Pierwsze ślady osady datuje się na zamieszkiwanie tego terenu przez ludzi kultury halsztackiej, a nawet wcześniejszych kultur brązu. Germanie pojawili się na ziemiach obecnego Berlina dopiero w okresie wielkiej migracji z okresu ok. XIII-XII w p.n.e. W późniejszych czasach ze względu na dobre połączenie rzeczne teren był infiltrowany przez wikingów. Od 1451 Berlin stał się rezydencją dla margrabiów i elektorów. W 1650 rozpoczęto budowę Twierdzy Berlin. Miasto stało się stolicą nowo powstałego Państwa Prus w 1701r. Od 1933 roku Berlin był już stolicą III Rzeszy. Klęska Niemiec w 1945 roku spowodowała, że miasto zostało zniszczone w 40% oraz 10% infrastruktury podziemnej. Późniejsze wpływy aliantów i ZSRR spowodowały podzielenie miasta murem, który runął w 1989r., na znak zjednoczenia miasta i dwóch państw niemieckich (NRD i Berlin Zachodni).

Co warto wiedzieć wyjeżdżając do Berlina

Niemcy leża w strefie Schengen dlatego żeby wyjechać z Polski do Niemiec nie potrzeba paszportu. W stolicy kraju zapłacimy walutą Euro i trzeba się przygotować na wysokie ceny. Berlin jest jedną z najdroższych stolic Unii Europejskiej. Jeżeli zależy nam na poznaniu i odwiedzeniu jak największej liczby atrakcji turystycznych trzeba przygotować się na minimum 7 dni pobytu w Berlinie. Miasto ma mocno rozbudowaną sieć noclegową, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie pod względem ceny i upodobań. Warto jednak zwrócić uwagę czy w pobliżu znajduje się stacja U-bahn i S-bahn, aby łatwiej i szybciej przemieszczać się po mieście.

Atrakcje turystyczne Berlina:

  1. Brama Brandenburska, jest to znak rozpoznawczy Berlina, nawet można pokusić się o stwierdzenie, że jest to znak rozpoznawczy całych Niemiec. Każdy turysta prędzej czy później trafi do tego miejsca.
  2. Raichstag- budynek niemieckiego parlamentu. Warto wejść po spiralnych schodach do szklanej kopuły, która zwieńcza budynek. Schody prowadzą do najwyższego jej punktu. Minusem są długie kolejki, ale można zawsze zarezerwować bilet przez Internet.
  3. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, może i jest to dziwne, ale największy i najbardziej znany pomnik poświęcony ludności żydowskiej znajduje się właśnie w Berlinie. Ponad 2700 betonowych bloczków w różnych wysokościach, rozstawionych w równych rzędach i równych odstępach między sobą. To miejsce ma coś w sobie, ale czy na pewno ktoś wpada w zadumę związaną z pomordowaniem Żydów? Tak czy inaczej, miejsce warte odwiedzenia.
  4. Plac Gendarmenmarkt- dużych rozmiarów plac, na którym znajduje się Katedra Francuska oraz Konzerthaus Berlin z wysokimi schodami.
  5. Katedra w Berlinie- olbrzymia kopuła, masywne kolumny i możliwość zwiedzania katedry wewnątrz, katedra jest również miejscem pochówku dla 94 ciał władców Niemiec i elektorów Rzeszy
  6. Mur Berliński, nie ma chyba osoby, który bo o nim nie słyszała. Niewielki fragment muru, który niegdyś dzielił Berlin można zobaczyć niedaleko dworca wschodniego, jest pokryty rysunkami i graffiti z dwóch stron.
  7. Najciekawsze muzea w Berlinie wraz z czasem na zobaczenie wszystkich eksponatów: Muzeum Historii Naturalnej około 3-4 godziny zwiedzania, Muzeum Techniki od 4 do 5 godzin zwiedzania, Legoland Discovery Centre 2-3 godziny, Checkpoint Charlie- Mauermuseum 2-3 godziny zwiedzania, Muzeum Żydowskie w Berlinie około 3 godzin, Muzeum Topografia Terroru od 4 do 5 godzin, Muzeum Pergamońskie ze względu na dużą ilość ekspozycji warto zwiedzanie rozplanować sobie nawet na kilka razy, Muzeum Fotografii od około godziny do 3 godzin.
  8. Wysap Muzeów- Powstała dzięki Fryderykowi Wilhelmowi II, który umieszczał tam dzieła sztuki, z czasem zasoby zaczęły się tak rozrastać, że rozdzielone je w kilka osobnych punktów, alby ostatecznie połączyć w jeden wielki kompleks, w skład kompleksu wchodzą: Muzeum Stare, Muzeum Nowe, Galeria Narodowa, Muzeum Bodego oraz wspomniane Muzeum Pergamońskie.
  9. Kościół Mariacki, jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, w przedsionku kościoła zobaczymy niezwykły fresk 22m długości, wystrój kościoła jest barokowy.
  10. Czerwony Ratusz swój przydomek otrzymał od koloru fasady, wzniesiony między 1861 a 1869. Na fasadzie budynku zauważymy 36 terakotowych rzeźb przedstawiających historię miasta.

To tylko kilka niezwykłych miejsc do zobaczenia w Berlinie. Nie ma możliwości, aby turysta przyjeżdżając raz do tego miasta, nie powrócił do niego ponownie. Oprócz interesujących miejsc związanych z kulturą i historią Berlina nie zabraknie tam klubów, knajp i pubów dla osób lubiących nocne imprezowe życie. Berlin położony tab blisko granicy z Polską jest idealnym miejscem wypadowym- na weekend czy też na krótki urlop.