Berno – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Górzysty kraj w Europie wraz z miastem pełniącym funkcje stolicy, czyli Szwajcaria i jej zjawiskowe Berno. Miasto Einsteina często tak nazywane ze względu na związanie przez uczonego swojego życia właśnie z tym miastem. Berno jest wyjątkowe ze względu na średniowieczną starówkę, niesamowitą architekturę i piękne widoki.

Berno – krótka historia

Miasto powstało w 1191 roku, początkowo jego nazwa to Bern od niemieckiego słowa Bär oznaczającego niedźwiedź. Krążą legendy, że pierwszym zwierzęciem, które ujrzał król był niedźwiedź, którego później upolował. Dlatego też to zwierze stało się symbolem Berna. Miasto siedzibą rządu Szwajcarskiego jest od 1848 roku. Szwajcaria nie ma ustanowionej stolicy, ponieważ jest to konfederacja utworzona z 26 kantonów. Miasto leży nad rzeką Aare i jest podzielone na dwie części połączone mostami. Nad rzeką zbudowano wybieg dla niedźwiedzi.

Co należy wiedzieć wybierając się do Berna

W tej części Szwajcarii jeżykiem urzędowym jest język niemiecki. Do Berna można dostać się pociągiem, samolotem (z Polski nie ma lotów bezpośrednich), lub samochodem. Ze względu na fakt iż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, w Bernie płacimy frankami szwajcarskimi. Berno ma dobrze rozwiniętą sieć noclegowa, która przypadnie turystom do gustu, każdy znajdzie coś według swoich upodobań i dostosuje do swojego portfela. Tak samo również jest z wyżywieniem, w wielu restauracjach i knajpach można porządnie zjeść i spróbować regionalnej kuchni.

Atrakcje turystyczne w Bernie

  1. Cotygodniowy targ w Bernie- targ odbywa się dwa razy w tygodniu w dwóch miejscach Bärenplatz i Bundesplatzv w różne dni tygodnia, do zapoznania się na bieżąco. Na targu możemy skosztować najlepszych regionalnych przysmaków, wytworów regionalnych, zaopatrzyć się w świeże produkty od lokalnych wytwórców.
  2. Dom Einsteina, to właśnie z Szwajcarią i Bernem ten wybitny umysł związał swoje życie, gdy wyprowadził się i zrzekł obywatelstwa niemieckiego. W Bernie Albert Einstein osiadł w 1903 roku wraz ze swoją żoną. To w Bernie naukowiec miał czas aby pracować nad swoimi teoriami i rozwijać się naukowo. Przy ulicy Kramgasse 49 mieści się trzypiętrowe mieszkanie, do którego wprowadził się Albert Einstein wraz z swoją żoną i synem. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym możemy poznać interesujące życie wybitnego umysłu XX wieku, zobaczymy fotografie, dowiemy się o romansie i rozwodzie, czy dowiedzieć się wielu nieznanych nam ciekawostek z życia Einsteina.
  3. Wieża zegarowa- początkowo pełniła funkcję strażnicy, później była wiezieniem, a dziś jest jednym z ciekawszych architektonicznych zabytków Berna. Wieża spłonęła w pożarze w 1405 roku i została odbudowana, a w 1530 roku zamontowano tak mechanizm grający, który działa do dziś. Wieża jest atrakcją nie tylko ze względu na zegar i wygrywaną muzykę, ale również warto udać się pod nią aby obejrzeć przedstawienie: Chronos, joker czy ruchome koguciki, obracający swoje klepsydry obwieszając rozpoczęcie kolejnej godziny. Wież liczy 130 schodów, dla wytrwałych i tych bez lęku wysokości jest możliwość wejścia na wieżę. Podczas wspinaczki dowiecie się jak działa zegar i zostaniecie zapoznani z historią budowli, a na szczycie dech w piersiach zaprze Wam widok na miasto Berno. Cała wycieczka odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut.
  4. Stare Miasto- zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze budynki na starówce w Bernie wybudowano jeszcze w XII wieku, dlatego stare miasto jest atrakcją samo w sobie. Spacerując starówką miniesz wiele knajp i restauracji, arkady, rzeźbione fontanny, sklepy i galerie. Cała starówka liczy łącznie 6 kilometrów.
  5. Katedra w Bernie, najwyższa budowla sakralna w Szwajcarii, na szczyt katedry wiedzie 312 schodów. Sama katedra powstała w XVw., na miejscu niedużej kapliczki, która została zburzona, powstała z piaskowca, w stylu gotyckim. Katedrę warto zobaczyć od środka, ponieważ kryje w sobie wiele pięknych płaskorzeźb i dzieł sztuki, ponownie dla wytrwałych i bez lęku wysokości warto wspiąć się po 312 schodach i podziwiać panoramę miasta i góry.
  6. Kąpielisko w Marzili to propozycja dla lubiących wypoczynek nad wodą, trzy baseny i plaza do opalania położone przy rzece, skąd widać budynek parlamentu i katedrę.
  7. Rzeka Aare, rzeka jest bardzo czyta, w letnie dni oblegana przez mieszkańców Berna, jest to najdłuższa rzeka w całości przepływająca przez Szwajcarię.

Szwajcaria to piękny kraj, w którym znajdują się piękne miasta, jednym z nich jest Berno. Pełne zabytków, pięknych uliczek, interesujących miejsc. Tutaj miejsce na wypoczynek znajdą nie tylko miłośnicy sportów zimowych, którzy przyjeżdżają w góry, ale również Ci którzy chcą poznawać i odkrywać kolejne perełki wśród starych miast. Nie zwlekaj i zaplanuj podróż do tego wyjątkowego miasta jak najszybciej.