Symbolika flagi Unii Europejskiej
Wiele osób zastanawia się nad historią flagi Unii Europejskiej. Jest to instytucja, która powstała stosunkowo niedawno, zatem jej flaga wyróżnia się wizualnie od innych flag. Charakterystyczne na fladze UE są gwiazdki, większość Polaków nie wie, co one oznaczają oraz czemu jest ich dokładnie tyle, ile widzimy na fladze. Jaka zatem jest symbolika tej flagi oraz co oznaczają gwiazdki na fladze Unii Europejskiej? Przeanalizujmy zawartą na fladze symbolikę.
Gwiazdki na fladze UE
Gwiazdki na fladze Unii Europejskiej wcale nie oznaczają dwunastu krajów członkowskich. Byłoby to zresztą bardzo niewygodne rozwiązanie, ponieważ przy dodaniu każdego nowego kraju członkowskiego trzeba by zmieniać flagę. Nie trudno sobie wyobrazić, że taka kolej rzeczy byłaby źródłem zamieszania na skalę międzynarodową.
Dwanaście gwiazdek odnosi się do samej symboliki liczby dwanaście, która w tradycyjnej symbolice reprezentuje całość i doskonałość. To znaczenie ma swoje biblijne korzenie. Jest tak, ponieważ w roku mamy dwanaście miesięcy, a tarcza zegarowa pokazuje dwanaście godzin. Jak zatem widać, liczba dwanaście ma głębokie znaczenie symboliczne. Nie jest tajemnicą, że flaga Unii Europejskiej była inspirowana wartościami chrześcijańskimi, które ogólnie są ważnymi wartościami na terenie naszego kontynentu. Wartości chrześcijańskie są wyznawane obecnie przez większość krajów europejskich.
Symbolika flagi UE
Gwiazdy są ułożone w kręgu, co ma symbolizować jedność krajów europejskich. Głęboką wartością UE jest bycie równym pomimo bycia różnym. W ten sposób Unia Europejska podkreśla różnorodność swoich członków, nie dążąc do tego, aby wszystkie kraje członkowskie stały się identyczne. Jest to wyraz powszechnej tolerancji i otwartości na inność. Krąg ma także odwzorowywać harmonię między narodami europejskimi, które współżyją na kontynencie od setek lat. Niektórym krąg gwiazd kojarzy się z motywem aureoli, nie jest to jednak efekt zamierzony przez twórców flagi, zatem jest to tylko poboczne skojarzenie.
Kategoria: edukacja