Sprawdź jak przygotować jacht do sezonu

Każdy pasjonat żeglarstwa zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że z pasją tą wiążą się nie tylko wspaniałe przygody i szereg fantastycznych wspomnień. Trzeba bowiem brać również pod uwagę odpowiedzialność za stan swojej jednostki pływającej. Chociaż powinniśmy troszczyć się o nasz jacht przez cały rok, to jednak zazwyczaj najwięcej uwagi poświęcamy mu tuż przed nadejściem nowego sezonu. Z niniejszego tekstu dowiemy się, o czym nie można zapomnieć.

Przygotowanie jachtu do sezonu – porady za darmo

Przygotowanie jachtu do sezonu jest szalenie istotnym procesem. W końcu dzięki konsekwentnemu podejściu do oceny stanu technicznego naszej jednostki pływającej mamy możliwość przedłużyć jej żywotność. Do tego bieżące analizy stanu technicznego pozwalają na szybkie wychwycenie ewentualnych usterek, a to sprzyja znaczącemu zniwelowaniu ewentualnym kosztom naprawy.

Jak przygotować swój jacht do wypłynięcia?

Jednym z pierwszych elementów, o jaki powinniśmy się zatroszczyć stan kadłuba i pokładu. Tym samym warto poddawać je regularnemu czyszczeniu np. przy pomocy specjalnej myjki i dedykowanych środków czyszczących. To ważne, bo w końcu regularnie pływając, nasza jednostka ma kontakt z wieloma organizmami i ustrojami, jakie przebywają w akwenach wodnych. Do tego nie wszystkie zbiorniki wodne są czyste, co powoduje, że na naszym jachcie osadzają się różne zabrudzenia.

Powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na zabrudzenia, ale też możliwe ogniska pleśni i rdzy. Za sprawą szybkiej reakcji mamy szansę momentalnie pozbyć się problemu. Kolejnym czynnikiem, który powinien przykuć naszą uwagę, jest stan instalacji elektrycznych. Absolutną koniecznością jest również potrzeba przepłukania zbiorników na pitną wodą i dezynfekcja wszystkich istotnych przestrzeni. Ruch ten zatrzyma ewentualny rozwój namnażania się drobnoustrojów. Co więcej, gdy nasza jednostka jest wyposażona w silnik to również i on powinien być poddany gruntownej ocenie. Warto również dno jachtu pomalować farbą antyporostową.

Dzięki temu, że regularnie dbamy o stan techniczny swojego jachtu, nie tylko będzie pływało nam się lepiej i bezpieczniej, ale też w wypadku odkrycia jakichś uchybień – ich koszty naprawy będą znacznie mniejsze.