W czym przewozić dziecko na rowerze?

Rodzinne wycieczki rowerowe to świetny sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu i zadbanie o ruch na świeżym powietrzu. Propagowanie aktywności fizycznej od najmłodszych lat przyniesie w przyszłości wiele pozytywów. Z rodzinnych wycieczek rowerowych nie musisz rezygnować, kiedy masz w domu malucha. Wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie: fotelik czy przyczepka rowerowa dla dziecka?

Wybór odpowiedniego środka transportu dziecka na rowerze zależy od wielu czynników. Decydując się na zakup fotelika czy przyczepki rowerowej, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, między innymi bezpieczeństwo, komfort dziecka i twój, a także funkcjonalność. To, że dla jednej osoby coś będzie dobrym rozwiązaniem, wcale nie musi oznaczać dobrego rozwiązania dla drugiej osoby,

Fotelik czy przyczepka rowerowa dla dziecka – zalety i wady

Wybór pomiędzy fotelikiem a przyczepką rowerową to wybór swoich osobistych preferencji. Jednym rowerzystom będzie łatwiej jeździć z fotelikiem, drugim z przyczepką. Fizjoterapeuci podkreślają, że najlepszym momentem na pierwszą przejażdżkę w foteliku rowerowym, jest stabilna pozycja dziecka podczas siedzenia. Najlepiej jednak, by dziecko przewożone w foteliku czy przyczepce miało skończone 18 miesięcy.

Foteliki mają tą zaletę, że są proste w montażu. Ich dużym atrybutem jest wytrzymałość. Mogą być montowane zarówno z tyłu, jak i z przodu roweru. Rodzic może przewozić dziecko w różnym terenie – nie tylko po ścieżkach rowerowych, ale i po chodnikach czy po szutrowych drogach. Wadą fotelika jest niewątpliwie to, że w momencie przewrócenia się rowerzysty, na ziemi ląduje również mały pasażer. Dlatego tak ważne jest, by dziecko na foteliku było wyposażone w kask.

Wielu fachowców uważa, że bezpieczniejszą forma przewożenia dziecka rowerem jest przyczepka rowerowa. W przypadku przewrócenia się rowerzysty, przyczepka nie przewraca się, a dziecko chronią jeszcze dodatkowo pasy, a więc jest bezpieczniejsze. Plusem przyczepki jest fakt, że dziecko zabezpieczone jest także przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, wiatrem czy słońcem. Maluch podróżuje więc w bardziej komfortowych warunkach, niż w przypadku fotelika. Duży rozmiar przyczepki sprawia, że możliwość podróżowania z nią są dość ograniczone. Z przyczepką najlepiej jeździć po gładkich nawierzchniach.

Rodzic, chcąc jeździć z dzieckiem, musi samodzielnie podjąć decyzję o zakupie. Wszystko zależy od jego preferencji, a także tego jak często zamierza z dzieckiem jeździć rowerem. Przed wyruszeniem z dzieckiem, warto wybrać nie tylko najbezpieczniejszy fotelik czy przyczepkę, ale również zadbać o przegląd roweru, by działał jak należy.