Zabytki Stolicy Apostolskiej

Watykan to jedno z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejsc. Nic dziwnego bo przecież przez wiele lat polscy turyści mogli czuć się tutaj jak u siebie w domu a to za sprawą papieża Polaka, Jana Pawła II.

Rzym  – wakacje za granicą

Wówczas wielu rodaków wybierało się na audiencje generalne odbywające się w każdą środę a także modlitwę Anioł Pański w każdą niedzielę. Po śmierci Ojca Świętego Polacy masowo uczestniczyli w Jego pogrzebie, pojawili się także na uroczystych nabożeństwach beatyfikacji i kanonizacji papieża. Również dziś warto wybrać się do Watykanu na przykład przy okazji zwiedzania Rzymu czy innych włoskich miast. Watykan to najmniejsze państwo świata ale również miejsce o bardzo bogatej historii, tradycji i kulturze. Watykan co warto zobaczyć w tym miejscu?

Plac świętego Piotra

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na całym świecie. Plac otoczony jest kolumnadą z rzeźbami 140 świętych Kościoła. Na środku placu znajdziemy obelisk sprowadzony przez cesarza Kaligulę. Plac jest miejscem, na którym odbywają się uroczyste nabożeństwa, audiencje i msze święte sprawowane przez Ojca Świętego. Łatwo stąd dotrzeć także do innych zabytków.

Bazylika świętego Piotra

Bazylika zachwyca pięknymi zdobieniami, licznymi zabytkami wewnątrz, rzeźbami czy kolumnami. Niestety, jest w niej dosyć tłoczno więc nie zawsze będziemy mogli wszystko zobaczyć na spokojnie. Często dostęp do bazyliki może być utrudniony także ze względu na odbywające się wewnątrz nabożeństwa. Przy kaplicy św. Sebastiana znajdziemy grób św. Jana Pawła II. Warto tutaj zwrócić uwagę również na skarbiec gdzie znajdziemy liczne zabytki i piękne nagrobki.

Groty Watykańskie

Groty Watykańskie są miejscem spoczynku wielu papieży oraz członków rodzin królewskich z całej Europy. Możemy podziwiać tutaj rozmaite, często bardzo bogato zdobione nagrobki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na grobowce z czasów antycznych czy pozostałości kolumn z czasów wczesnego chrześcijaństwa.

Muzea Watykańskie

Muzea te zawierają liczne warte zobaczenia kolekcje. Są tutaj zarówno arcydzieła sztuki sakralnej, zabytki kultury antycznej czy starożytne rzeźby. Znajduje się tutaj także Kaplica Sykstyńska.