Jezioro Van

Jezioro, które Cię zaskoczy.

Największe i najgłębsze jezioro w Turcji, a drugie co do wielkości na Bliskim Wschodzie, zaskoczy każdego turystę. Swoim pięknem, położeniem i tym, że do tej pory pozostało dziewicze. Pomimo, że ma przepiękne plaże, to nie jest oblegane przez turystów. A przynajmniej nie w takim stopniu, jak inne jeziora. W czym tkwi zagadka tego akwenu?

W otoczeniu wulkanów.

Jezioro Van leży na wysokości 1646 metrów nad poziomem morza. Jego powierzchnia zajmuje 3755 kilometrów kwadratowych. Jest jeziorem słonym i sodowym, położonym na wschodzie Turcji, na Wyżynie Armeńskiej. Jezioro jest bezodpływowe, otoczone od strony zachodniej prze dwa wulkany – Nemrut i Suphan. Ten pierwszy blokuje jego odpływ. Jego wody są silnie zasadowe, a sodę i inne sole mineralne uzyskuje się poprzez odparowanie wody. Jego wody oprócz wapiennych kolumn utworzonych przez sinice, skrywają w sobie legendę.

Zamek na dnie i legenda.

Na dnie jeziora znajdują się ruiny zamku, które w niektórych miejscach wystają około 3 metry nad poziom wody. Liczne badania nad pozostałościami zamku udowodniły, że był potężny, a jego obszar zajmował około 1 kilometra kwadratowego. To podobno w tym miejscu król Halk rozpoczął swoją działalność. Jak podają wierzenia, Halk był twórcą cywilizacji ormiańskiej i potomkiem Noego, tego samego, którego arka zatrzymała się na niedaleko położonej od jeziora Górze Ararat. Król prawdopodobnie stoczył w tym miejscu wielką bitwę z babilońskim królem Belem. Być może zamek unosił się dawno temu wysoko nad taflą wody, a ze względu na charakterystykę akwenu został zalany. Poziom wód jeziora na przestrzeni tysiącleci waha się i dawno temu było ono wyższe o 72 metry, a potem niższe o 300 metrów. Po 1995 roku podobno zaczęto widzieć tu także wielkiego potwora.

Wyspy, plaże, namioty i święty spokój.

Na wyspie Ahtamar stoi piękny, ormiański kościół z X w. Miasta położone nad jeziorem nie mają wyjątkowych atrakcji, ale można w nich się zatrzymać, zjeść lokalne potrawy i napić się dobrej kawy lub herbaty. Samo jezioro ma ogromny potencjał turystyczny, jednak nie posiada rozbudowanej infrastruktury. Może właśnie dlatego nie znajdziecie tam tłumów. I to akurat jest ogromną zaletą tego miejsca.