Oslo co warto zobaczyć?

Oslo co warto zobaczyć? Stolica Norwegii jest trzecim co do wielkości miastem w Skandynawii i od jakiegoś czasu stało się bardzo modną i wyrafinowaną metropolią, którą chętnie odwiedzają turyści z różnych stron. Kluczem do wysokiej jakości życia jest to, że w Oslo rządzi przyrod-fiordy, lasy i szlaki nad wodą i góry. A do tego ekscytujące nowoczesne projekty, takie jak Opera w Oslo, Muzeum Muncha i dzielnica Aker Brygge kusi turystów. Oslo zostało założone w 1048 roku, ale było stolicą Norwegii tylko przez krótki czas w XIII wieku, a potem dopiero w 1814 roku ponownie odzyskało ten tytuł. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Oslo.

Muzeum Statków Wikingów

Podróż do Norwegii nie byłaby kompletna bez odwiedzenia przynajmniej jednego z wielu muzeów i eksponatów poświęconych Wikingom. Jednym z najlepszych jest Muzeum Statków Wikingów (Vikingskipshuset på Bygdøy). Ta popularna atrakcja jest domem dla trzech zabytkowych statków z IX wieku, z których najlepiej zachowanym jest 21-metrowy statek Oseberg.

Muzeum Muncha

Poświęcone życiu i twórczości największego norweskiego malarza, Edvarda Muncha – Muzeum Muncha zawiera ogromną kolekcję obrazów, grafik, rysunków, akwareli i rzeźb tego wielkiego artysty. Zawierające prawie 28 000 dzieł sztuki, oprócz rzeczy osobistych i narzędzi – nawet jego prywatną bibliotekę – muzeum wystawia również specjalne eksponaty poświęcone poszczególnym aspektom pracy Muncha poprzez projekcje filmowe, koncerty, wycieczki z przewodnikiem i wykłady. Jest to naprawdę ciekawa inicjatywa.

Muzeum Historii Kultury

Muzeum Historii Kultury (muzeum Kulturhistorisk) nadzoruje miejskie Muzeum Historyczne, które bada różne aspekty historii ludzkości. Mieści największy zbiór egipskich artefaktów w Norwegii, w tym mumii i przedmiotów pogrzebowych. Galeria średniowieczna prezentuje imponującą kolekcję przedmiotów codziennego użytku, a także kilka przykładów sztuki kościelnej i artefaktów religijnych. Inne obszary muzeum skupiają się na badaniu życia rdzennych ludów.

Skocznia narciarska i muzeum w Holmenkollen

Znajdujące się u podnóża skoczni narciarskiej Holmenkollen Muzeum Narciarstwa jest najstarszym tego rodzaju na świecie i zostało otwarte w 1923 roku. Tutaj entuzjaści narciarstwa znajdą eksponaty i artefakty opisujące prawie 4000 lat historii narciarstwa i zgłębiające różne powiązane tematy. Najstarsze narty na wystawie pochodzą z 600 roku naszej ery. Muzeum posiada również wystawę dedykowaną wielkim norweskim narciarzom, interaktywne eksponaty dotyczące nowoczesnego narciarstwa i snowboardu oraz informacje o polarnych eksploracjach. Wycieczki z przewodnikiem obejmują skocznię narciarską i taras widokowy Jump Tower, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto.